Zöld Oázis 2025

Zöld Oázis 2025 pályázatunk olyan kezdeményezéseket támogat Magyarországon, melyek helyi igényekre nyújtanak megoldást, és a közösség szép, élhető és zöld környezetének kialakítását és fenntartását tűzik ki célként.

A Zöld Oázis keretében megvalósuló projektek támogatják a környezettudatos szemlélet terjedését, erősítik a város-vidék együttműködését a helyi közösségek környezetvédelmet és fenntarthatóságot célzó programjaival.

Köszönjük az érdeklődését a Zöld Oázis pályázatunk iránt. A pályázat benyújtásához kérjük, szíveskedjen a lenti űrlapot kitölteni és a kötelező mellékleteket feltölteni.

Kitöltendő dokumentumok:

Szakmai adatlap
Tulajdonosi nyilatkozat
Befogadó nyilatkozat
Pénzügyi terv sablon
Nyilatkozatok
Költségterv sablon
ÁFA-nyilatkozat

PÁLYÁZATI KIÍRÁS



„Zöld Oázis”

 

Pályázat kiírásának időpontja: 2024. október 2.

A MOL – Új Európa Alapítvány (a továbbiakban: „Alapítvány”) számos terület támogatása mellett, a jogszabályban meghatározott közfeladataival és közérdekű céljaival összhangban nagy hangsúlyt fektet Kelet-Közép-Európa természeti, épített és kulturális örökségének védelmére, megőrzésére és megóvására. Ennek megfelelően döntött az Alapítvány – a támogatási politikájával és szabályzatával összhangban - a „Zöld Oázis” elnevezésű pályázat kiírásáról, amely olyan egyedi fontossággal bíró programok támogatását teszi lehetővé, amelyek a környezet- és a természetvédelem mellett fentarthatósági törekvéseket is céloznak Magyarország területén.

1. A pályázat kiírója (támogató) és lebonyolítója: MOL – Új Európa Alapítvány

2. A pályázat célja

Olyan Magyarország területén megvalósuló projektek támogatása, amelyek

  • helyi lakosokat, egy településen vagy lakókörzetben, kistérségben élőket/ tartózkodókat segítenek/ fognak össze /szolgálnak;
  • helyben született kezdeményezések, ill. helyi igényeket elégítenek ki;
  • segítenek a helyi közösségeknek szebb, élhetőbb és zöldebb környezet kialakításában és fenntartásában;
  • terjesztik a környezettudatos szemléletet;
  • erősítik a város-vidék együttműködést a fenntarthatóság és környezetvédelem jegyében.

3. Pályázati kategóriák:

  1. kategória: közösségi funkciójú zöld területek létesítése, fejlesztése és rehabilitációja az ország egész területén. Ideértve közparkok, pihenőparkok és kertek, iskolaparkok, tanösvények létesítését vagy rehabilitációját; zöldfelületeket összekötő útvonalak mentén fasorok, pihenőhelyek, kilátópontok létrehozását, vagy vonzerejük növelését; esetenként speciális célcsoportok (pl. mozgáskorlátozottak) igényeit kielégítő parkok létrehozását.
  2. kategória: társasházak belső udvarainak zöldítése az ország egész területén.
  3. kategória: közösségi kertek létesítése, mely legalább 15 db minimum 4 négyzetméteres parcellából áll.

A pályázat keretében létrehozott, felújított területnek mindhárom kategória esetében közösségi funkciókat kell ellátnia, a közösség általi használatra kell készülnie magyarországi megvalósítással. A támogatott projektek pályázóinak kötelezettséget kell vállalniuk arra, hogy a támogatott projekt keretében megvalósított közösségi célú területet a projekt megvalósításától számított legalább 3 évig üzemeltetniük kell.

4. Elnyerhető támogatási összeg

A pályázat nyílt pályázatként kerül meghirdetésre, amelyen egy pályázó csak egy jelentkezést nyújthat be; pályázóként a maximálisan elnyerhető keretösszeg legfeljebb 2 000 000 forintig terjedhet. A sikeres pályázatokról és a támogatás mértékéről a végső döntést az Alapítvány Kuratóriuma hozza meg. További előny, ha egyéb helyi erőforrásokat tud a pályázó felmutatni (önkormányzati támogatás, helyi vállalkozók támogatása stb.).

A pályázaton rendelkezésre álló teljes keretösszeg: 100 millió forint.

Az Alapítvány Kuratóriuma fenntartja a jogot, hogy a beérkezett pályázatok száma, költségigénye és a pályázatok elbírálása során felmerülő további szakmai szempontok alapján dönt a keretösszeg teljes körű felhasználásról.

5. A támogatás formája: előfinanszírozott vissza nem térítendő pénzbeli támogatás.

 

6. A támogatás terhére elszámolható költségek

A pályázat során elnyerhető támogatás az alábbi pályázati projekttel összefüggő költségek finanszírozására használható fel:

- Szakértői díjak (maximum az igényelt összeg 10%-a). Például a projekt előkészítéseként elvégzett talajmérés szakértői díja. Általános projektmenedzsment vagy adminisztrációs, könyvelési díjat nem tudunk támogatni.

-  Nagyszámú (min. 50 fő) önkéntest megmozgató program esetében a támogatás max. 10%-áig önkéntes menedzsment címén építhető be személyi kifizetés.

- Dologi kiadások (anyag és eszközköltség)

  • őshonos növények: fák, cserjék, fűszernövények, lágyszárúak, vetőmagok, palánták;
  • fűmag, legfeljebb 50 000 Ft értékben
  • termőföld humusz, alginit stb.;
  • alapanyagok köztéri elemek készítéséhez (pl. padok, asztalok, ágyások, madárodú és -itató, hulladékgyűjtő, kerékpártároló, komposztáló láda, stb.);
  • festékek és felületkezelő anyagok (köztéri elemekhez)
  • kerti szerszámok (gereblye, ásó, hulladékgyűjtő zsák stb.), maximum az igényelt összeg 10%-a
  • hulladékgyűjtő edények; növénykonténerek, virágládák;
  • esővízgyűjtő kialakítása;
  • kerítésépítés (természetes anyagokból) anyagköltségei;
  • csobogók, ivókút, kerti tó kialakítása;
  • futónövényekhez rács;
  • tereprendezési költségek, terület kialakításának költségei, aszfalt/beton feltörése.

Javasoljuk regionális beszállítók kiválasztását, kivéve, ha ez nem lehetséges, ebben az esetben a pályázatban indoklást feltüntetni szükséges.

Az I. kategória értékelésénél, az Alapítvány Kuratóriuma előnyben részesíti azokat a pályázókat, akik az igényelt támogatási összeg több, mint 50%-át őshonos növények beszerzésére fordítja.

Az Alapítvány Kuratóriuma előnyben részesíti azokat a pályázatokat, melyek keretében az infrastruktúra kialakításánál természetes anyagok kerülnek felhasználásra és lokálisan (max. 100 km vonzáskörzetből) kerülnek beszerzésre az építőanyagokat.

Játszótérépítésre és kizárólag köztéri elemek beszerzésére irányuló pályázatok nem támogathatók.

A sikeres pályázókkal a támogatás folyósítását megelőzően, annak feltételeként az Alapítvány támogatási szerződést köt, amely tartalmazza a támogatás felhasználásának részletes feltételeit és módját, valamint az elszámolási és beszámolási kötelezettségre vonatkozó feltételeket. A támogatást előfinanszírozásként kapják meg a Támogatottak. A Támogatottak kötelesek utólag, a támogatott program lezárását követő 30 napon belül, - számlamásolatokkal és a kifizetést igazoló banki kivonatokkal alátámasztott pénzügyi és szakmai beszámoló benyújtása útján - beszámolni a támogatás felhasználásáról. A támogatás fel nem használt részét a Támogatott köteles visszafizetni az Alapítvány részére.

7. Pályázat benyújtására jogosultak

A pályázat benyújtására a Magyarországon bejegyzett, illetve nyilvántartásba vett alábbi szervezetek jogosultak:

  • Az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény hatálya alá tartozó alapítványok, egyesületek, valamint a közhasznú szervezetek, illetve az egyesülési jog alapján létrejött egyéb szervezetek,
  • A cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény szerint bejegyzett nonprofit gazdasági társaságok,
  • A szövetkezetekről szóló a 2006. X. törvény alapján létrehozott szociális szövetkezetek,
  • A társasházakról szóló 2003. évi CXXXIII. törvény alapján létrehozott társasházak és a lakásszövetkezetekről szóló 2004. évi CXV. törvény szerint alapított lakásszövetkezetek

A fentieken túl települési önkormányzatok, iskolák, óvodák, oktatási intézmények pályázatát is örömmel fogadjuk. Az ő esetükben javasolt, hogy az intézmény működését segítő civil szervezet nyújtsa be a pályázatot.

Egy pályázó szervezet egy pályázatot nyújthat be, amely egy projekt megvalósítására irányulhat.

Nem pályázhatnak: magánszemélyek, befogadó szervezettel nem rendelkező informális csoportok, pártok, szakszervezetek, profitorientált vállalkozások és gazdasági társaságok.

Nem részesülhet támogatásban az a Pályázó, amely:

  • a benyújtott pályázati anyagban a támogatási döntés tartalmát érdemben befolyásoló valótlan, hamis vagy megtévesztő adatot szolgáltatott, vagy ilyen nyilatkozatot tett;
  • jogerős végzéssel elrendelt csőd-, felszámolási, végelszámolási vagy egyéb – a megszüntetésére irányuló eljárás alatt áll, illetve a szervezet bírósági nyilvántartásból való törlését az ügyészség kezdeményezte;
  • a támogatói okirat megkötésének feltételeként jogszabályban, vagy az Alapítvány belső szabályzatában, illetőleg a pályázati kiírásban meghatározott nyilatkozatokat nem teszi meg, dokumentumokat nem nyújtja be, vagy a megtett nyilatkozatát visszavonja.

Ugyancsak nem támogatható az a pályázat, amelynek megvalósítása, illetve a megvalósítás módja vagy eredménye

  • bűncselekménynek vagy bűncselekmény elkövetésére való felhívásnak minősül;
  • alapvető emberi vagy alkotmányos jogot sért;
  • a nemzet, a nemzeti, etnikai, nyelvi és más kisebbségek, valamint más nemzetek méltóságának és a társadalom más alapvető érdekeinek sérelmével jár, így különösen a közrendbe, a közerkölcsbe, a család és a kiskorúak védelmének követelményébe ütközik.

8. Támogatási időszak

A Pályázó által a pályázatban megjelölt, 2025. március 1. és 2025. október 31. közé eső időszak, amelynek időtartama alatt a támogatott projekt megvalósul.

9. A pályázatok benyújtásának határideje

A pályázatok benyújtásának határideje: 2024. december 16., 23:59 óra.

10. Benyújtható pályázatok száma

Jelen Pályázati Kiírás keretében egy Pályázó egyetlen pályázatot nyújthat be.

11. A pályázatok benyújtásának módja

A pályázatot kizárólag elektronikus úton, a pályázati kiírásban meghatározott adatlap és mellékletek hiánytalan kitöltésével lehet benyújtani a https://molujeuropaalapitvany.hu/palyazatok/fenntarthatosag-gazdasagfejlesztes/zold-oazis-2025 felületen.

12. Pályázati dokumentáció

A Pályázati Kiírás az Alapítvány honlapján jelenik meg, amelynek címe: https://molujeuropaalapitvany.hu

A mellékletek a pályázati adatlappal (Adatlap támogatás igényléséhez) együtt alkotják a pályázati dokumentációt. Kérjük körültekintően kitölteni és beküldeni a dokumentumokat, mivel hiánypótlásra nincs lehetőség.

A pályázat részeként kérjük az alábbi mellékletek maradéktalan kitöltését, benyújtását:

  • Adatlap a támogatás igényléséhez (ennek részét képezik a referenciák felsorolása, amelyek a Pályázó korábbi programjait támasztják alá)
  • Nyilatkozatok (nyilatkozat támogatási kérelemhez, nyilatkozat köztartozásról, adatkezelési hozzájárulási nyilatkozat)
  • Részletes költségvetés az igényelt támogatás összegére vonatkozóan a melléklet táblázat felhasználásával (Költségterv sablon - az igényelt támogatás összege ezer forintra kerekítve)
  • Részletes pénzügyi terv a megvalósítandó program összköltségére vonatkozóan a melléklet táblázat felhasználásával (Pénzügyi terv sablon - az igényelt támogatás összege forintban)
  • A pályázattal érintett ingatlan tulajdoni lapja
  • A terület tulajdonosának beleegyező nyilatkozata, melyben kijelenti, hogy tud a tervezett átalakításokról, s ezekhez hozzájárul. Önkormányzati tulajdonú területek esetében a helyi önkormányzat részvételi szándéknyilatkozata. Társasházak, lakásszövetkezetek esetében jegyzőkönyv a lakógyűlésről, amelyből kiderül, hogy a ház lakói tudnak a tervezett átalakításokról, s ezekhez hozzájárulnak;
  • Társasházak és lakásszövetkezetek esetében a társasház/lakásszövetkezet alapszabálya és – amennyiben van külön – akkor szervezeti és működési szabályzata is.
  • A Pályázó aláírásra jogosult képviselőjének ügyvéd vagy kamarai jogtanácsos által ellenjegyzett vagy közjegyző által hitelesített aláírás mintája, illetve a szervezet 2023. évi éves pénzügyi beszámolója (könyvvizsgálói jelentéssel ellátott, aláírt éves pénzügyi beszámoló az igénylést megelőző évről, mely, ha nem magyar vagy angol nyelvű, akkor annak magyar vagy angol nyelvű fordítása is csatolásra kerül)
  • továbbá a pályázó nyilvántartási adatait igazoló hiteles kivonat

13. A pályázatok érvényességének vizsgálata

Az alábbi esetekben a pályázat nem kerül befogadásra:

  • a Pályázó nem a kiírásban meghatározott határidőn belül nyújtotta be a pályázatát;
  • a Pályázó nem tartozik a meghatározott lehetséges támogatást igénylői körbe;
  • a pályázati dokumentáció nem teljes, nem tartalmazza maradéktalanul a felsorolt mellékleteket, továbbá szakmailag nem támogatható.

14. A pályázatok elbírálásának határideje

A pályázati támogatásokról a végső döntést az Alapítvány Kuratóriuma hozza meg legkésőbb 2025. február végéig

15. A pályázatok értékelésének főbb szempontjai:

A pályázatokat az Alapítvány Kuratóriuma értékeli, amelynek során kiemelt figyelmet szentel:

  • A pályázat valós, helyi igényre, szükségletre adjon választ, legyen képes motiválni, bevonni a helyi közösséget is a megvalósításba.
  • A tárgyi és fizikai körülmények, a helyszín megfelelőek a program lebonyolításához.
  • A költségvetés legyen összhangban a tevékenységekkel és legyen reális.
  • Önerő, egyéb forrás: mutassa be milyen egyéb forrásokat von be a projektbe, számszerűsítse az önerőt.
  • A projekt meg tudjon jelenni a helyi nyilvánosság előtt.
  • A projekt fenntartása biztosított.
  • A projekt befejezését követően legyen lehetőség a folytatásra.

Előnyben részesülnek továbbá azok a pályázatok, amelyekben érvényesül az alábbi szempontok valamelyike:

  • Társadalmi innováció: olyan, a közösség szempontjából újszerű megoldás felkínálása egy helyben tapasztalható problémára, amely támaszkodik a közösségi erőforrásokra, kreativitásra.
  • Önkéntesség: a program motiválja a helyi embereket az önkéntességre a projekt megtervezésétől és előkészítésétől kezdve a megvalósításig, és lehetőséget nyújt gyerekek és fiatalok számára is, hogy részvételükkel a helyi közösség még szervesebb tagjaivá válhassanak.
  • Fenntarthatóság: bár a pályázat egyszeri támogatást nyújt, előnyben kívánja részesíteni azokat a projekteket, amelyek fenntarthatósági szemléletet tanúsítanak, illetve a témaválasztás vagy a megvalósítás tekintetében figyelembe vesznek fenntarthatósági szempontokat és hatásuk a helyi közösség tekintetében hosszabb távon megjelenik.

16. A Pályázók döntést követő kiértesítése

A döntést követően az Alapítvány 8 napon belül írásbeli (elektronikus) értesítést küld a pályázat elbírálásáról.

17. A támogatási összeg folyósítása

Az Alapítvány a támogatási összeget a támogatói szerződés aláírását követően teljes egészében előfinanszírozásként utalja át, a támogatói szerződésben meghatározott feltételekkel.

18. Módosítási kérelem

Amennyiben a támogatott program megvalósítása meghiúsul, tartós akadályba ütközik, az ütemezéshez képest késedelmet szenved, vagy a pályázati program megvalósításával kapcsolatban bármely körülmény megváltozik, akkor a Támogatott legkésőbb 8 napon belül köteles ezt bejelenti az Alapítványnak.

FIGYELEM! a beszámolás során legfeljebb 10%-os eltérés megengedett a részletes költségvetési terv egyes költségvetési fősorai közötti a Támogatott írásbeli indoklási kötelezettsége mellett. A 10%-ot meghaladó mértékű eltérés esetén módosítási kérelmet szükséges benyújtani az Alapítványhoz elbírálásra.

19. Elszámolás

A támogatott program megvalósulását követő 30 naptári napon belül, a Támogatottak a program megvalósulásáról szakmai és pénzügyi beszámolót nyújtanak be. Amennyiben nem kerül elköltésre és elszámolásra a teljes folyósított összeg, abban az esetben a Pályázó köteles az Alapítvány számlájára visszautalni a fel nem használt támogatást. Az elszámolás részét az alábbi dokumentumok képezik, melyek a szerződéskötés alkalmával kerülnek kiküldésre

  • Számlaösszesítő sablon
  • Nyilatkozat támogatás felhasználásáról
  • Költségelszámolás sablon
  • Pénzügyi elszámolás sablon

Az elszámolás további részét képezik még:

  • Szöveges, képes beszámoló
  • Kifizetést igazoló banki kivonatok
  • Képi dokumentáció
  • Záradékolt, szkennelt számlák (lehetőség szerint egy pdf dokumentumban, megfelelő sorszámozás szerint összeállítva)

A Zöld Oázis pályázathoz tartozó adatvédelmi tájékoztató IDE kattintva érhető el.

További információ kérhető:

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Köszönjük az érdeklődését a Zöld Oázis 2025 pályázatunk iránt.

A pályázat benyújtásához kérjük, szíveskedjen a lenti űrlapot kitölteni és a kötelező mellékleteket feltölteni.

Kérem adja meg a szervezet nevét!
Kérem adja meg a pályázatának tárgyát!
Kérem töltse ki az igényelt támogatási összeget!
Kérem adja meg a kapcsolattartó nevét!
Kérem adja meg a kapcsolattartó e-mail címét!
Kérem válasszon a kategóriák közül!

0/1000

Kérem írja le a program célját!
Kérem adja meg a település nevét!

Kötelezően feltöltendő mellékletek (aláírva, pdf-ben):

Kérem töltse fel a dokumentumot!
Kérem töltse fel a dokumentumot!
Kérem töltse fel a dokumentumot!
Kérem töltse fel a dokumentumot!
Kérem töltse fel a dokumentumot!
Kérem töltse fel a dokumentumot!

Opcionálisan feltöltendő dokumentumok a pályázati kiírás alapján:

Invalid Input
Kérem fogadja el az adatkezelési tájékoztatót!