Gyermekgyógyító pályázat

A MOL – Új Európa Alapítvány Gyermekgyógyító pályázata 80 millió forinttal támogatja a civil és egyházi szervezetek munkáját. Krónikus beteg és fogyatékossággal élő, illetve a lelki egészség szempontjából rizikócsoportba sorolható gyermekek, serdülők és fiatal felnőttek rehabilitációját segítő programok részesülnek támogatásban.

Az emberi támogatás sokféle formát ölthet, de mindig egy irányba mutat: az empátia és a segítségnyújtás irányába. A zene, a mozgás, az alkotás, a pozitív élmények mind-mind segítenek a krónikus, súlyos betegségből való felépülésben és az ahhoz tartozó állapot elfogadásában.

Különösen igaz ez a gyermekek esetében, akiknél a szakszerű terápia rengeteget számít a lelki egészség visszanyerésében, a gyógyulásban és egy minőségi élet elérésében.

Két terápiás irányvonalat karol fel a Gyermekgyógyító pályázatunk. A művészetterápiás programok olyan vizuális eszközök, zene, mozgás segítségével történő, önkifejező, alkotó, kreatív, egyéni vagy csoportos foglalkozások, amelyek segítséget nyújtanak a probléma lélektani hátterének megállapításában, azok feldolgozásában, a személyiség egészségesebbé válásában, az egyén környezetével való kapcsolatának rendezésében. Az élményterápiás programok pedig személyes pozitív élményeken, tapasztalatokon, befogadáson, új megküzdési módok kipróbálásán, elsajátításán keresztül és korrekciós élmények által segítik e célok elérését.

A pályázatunk révén – többek között – gerincbetegséggel élő fiatalok rekreációját, sajátos nevelési igényű gyermekek kutya-asszisztált fejlesztését, onkológiai betegségben szenvedő gyermekek és családjaik támogatását is finanszíroztunk, de átmeneti otthonban élő fiatalok pszichoterápiás fókuszú mászóterápiája és a diabétesszel élők is támogatotti sorba kerülnek.

Csaknem ötven kezdeményezés nyert támogatást 2023-ban. Közülük a legtöbb gyermek a TámUgatók (kutyával támogatott fejlesztő foglalkozások halmozottan sérült óvodások számára), az Aprónép Alapítvány (művészetterápia súlyos, hosszabb pszichiátriai rehabilitációt igénylő betegségekkel küzdő gyermekek részére), az Őrzők Alapítvány (élményterápiás foglalkozások onkológiai osztályon kezelt gyermekek javára), a Csepp a Tengerben Alapítvány (halmozottan hátrányos helyzetű roma gyermekek támogatása), valamint A Te Hangodat Ismerem Alapítvány (kapcsolatfókuszú perinatális zenei program koraszülötteknek és családtagjaiknak) terápiás alkalmain vett részt.