Kultúrával a nemzeti összetartozásért! A Határtalan Nyár programsorozat célja, hogy erősítse a magyar-magyar kapcsolatokat a határon túl, és összefogja a különböző régiókban élő magyar közösségeket. Az Alapítvány olyan rendezvényeket támogat, amelyek segítik a nemzeti kultúra és közösség fenntarthatóságát, megőrzik és népszerűsítik a magyar kultúrát a szomszédos országokban, valamint lehetőséget biztosítanak fiatal tehetségek bemutatására.
2023 nyarán több mint 60, 2024-ben pedig már 75 rendezvény valósult meg a határokon túl. Ezek között egyaránt találunk több tízezer embert megmozgató fesztiválokat (mint a Kolozsvári Magyar Napok összművészeti fesztivál, a Vásárhelyi Forgatag Marosvásárhelyen és a szabadkai népművészeti Interento Fesztivál) és kisebb, de a helyi közösségek számára legalább ennyire értékes eseményeket (mint az első Mesevarázs Fesztivál a kárpátaljai Beregszászon vagy a Szent Mihály Napok a barcasági Négyfaluban).
Két rendezvény, a szatmárnémeti Partiumi Magyar Napok és a csíkszeredai Régizene Fesztivál részletesebben is bemutatkozik.
Az izgalmasabb rendezvényekről a fontos kulturális orgánum, a Fidelio is beszámolt:
- „Mindannyian egyek vagyunk” – szimfonikus Ady-koncert Dunaszerdahelyen
- Jókedvű találkozások és őszi hagyományok – idén októberben rendezik meg a Komáromi Borkorzót
- „A szülőföldön is van jövő” – a Mezőség kultúrája elevenedik meg a 26. Őszi Fesztiválon
- Bogdán Zsolt: „A vers lélektől lélekig terjed még azelőtt, hogy az értelemig eljutna”
- „Az a célunk, hogy együtt ünnepeljünk” – hamarosan indul a Temesvári Magyar Napok
Határtalan kavalkád Szatmárnémetiből
Irodalmi megemlékezések, színházi előadások, sportversenyek, gyerekprogramok, emlékezetes zenei koncertek – a 23. Partiumi Magyar Napok idén is elvarázsolta Szatmárnémeti lakóit és vendégeit. A MOL – Új Európa Alapítvány Határtalan Nyár programja keretében támogatott rendezvénysorozat most is gazdag és színes kulturális élményeket kínált mintegy 80 000 résztvevő számára. A szatmári magyarság többnapos ünnepe hagyományosan a közösségi összetartozás és a kulturális értékek tiszteletét hangsúlyozza.
„A programsorozat első napján a legendás, szatmári születésű Kossuth-díjas költőről, Kovács András Ferencről emlékeztünk meg egy különleges színpadi előadással, amit a klasszikus zenét a balkáni ritmusokkal és jazzelemekkel ötvöző különleges koncert tett emlékezetessé. Másnap a gyermekek kerültek a középpontba: bábszínházi előadás, kézműves foglalkozások, történelmi előadások és kiállításmegnyitók gazdagították a programot, míg az este igazi sztárfellépőt hozott a szatmáriaknak: Demjén Ferenc Kossuth-díjas énekes adott felejthetetlen koncertet többezer néző előtt. A művész slágerei generációkat kapcsoltak össze ezen az emlékezetes estén” – mondja Barakonyi Gergő, a rendezvény sajtófelelőse.
Az esemény kiemelkedő programja volt a Szatmári Termékek Vására, ahol nemcsak a hagyományos ízeket és kézműves termékeket vonultatták fel, hanem a régió gazdag kulturális örökségét is. Néptáncbemutatók és érdekes beszélgetések, zenei koncertek, főző- és sportversenyek, több száz résztvevős reggeli futóverseny, bábszínházi előadások, a régió jövőjével kapcsolatos kötetlen beszélgetések, majd a vasárnap esti koncertek tízezreket vonzottak Szatmárnémetibe. A fesztivál zárása is igazán különleges volt: a Gypo Circus előadása vett méltó búcsút az idei rendezvénysorozattól, energikus záróakkordot adva a felejthetetlen eseménynek.
A 23. Partiumi Magyar Napok nem csupán a szatmári magyarság, hanem a környező közösségek számára is kiemelkedő fontosságú esemény. A sokszínű programkínálat, a gazdag kulturális és a közösségi összetartozás élménye mind hozzájárultak ahhoz, hogy a résztvevők maradandó emlékekkel gazdagodjanak. A fesztivál szervezői idén is kiemelkedő színvonalon biztosították, hogy minden korosztály megtalálja a számára legérdekesebb programokat, ezzel is erősítve a helyi közösség identitását és összetartozását.
„A MOL – Új Európa Alapítvány támogatása lehetővé tette, hogy rangos előadókat hívhassunk a Partiumi Magyar Napokra, megfelelő színvonalon biztosíthassuk a szükséges technikai feltételeket, a biztonságot és az étkeztetést. A pályáztatási folyamat rendben és egyértelműen zajlott, ezúton is köszönjük a lehetőséget! Szükségünk is van az ilyen forrásokra, amelyek nélkül a magyar közösség identitása, kultúrája és megmaradása veszélyben lenne. Felemelő érzés minden évben találkozni azzal a nagyszerű közönséggel, amely évről évre velünk ünnepel” – teszi hozzá Barakonyi Gergő.
Generációkat és kultúrákat kapcsolt össze a zene
Az ellentétek és párhuzamok témájára épült fel a 2024-es Csíkszeredai Régizene Fesztivál, amely 9 napon keresztül 14 koncerttel és számos kísérőrendezvénnyel várta a résztvevőket. Megközelítőleg 5000-en voltak kíváncsiak a MOL – Új Európa Alapítvány támogatásával, a Határtalan Nyár sorozat keretében megrendezett programokra.
A fesztiválnak 1980 óta ad otthont Csíkszereda. Ez az ország legrégebbi régizenei eseménye, mely hatalmas elismerésnek örvend mind szakmai körökben, mind pedig a zeneszeretők között. Generációk és kultúrák között teremt kapcsolatot, fiatal tehetségeknek ad esélyt a fejlődésre, a kapcsolatteremtésre. A fesztivál három pillére: a Csíkszeredai Régizene Fesztivál koncertjei, a Régizene Nyári Egyetem mesterkurzusai és zárókoncertjei, valamint a tudományos előadásokat, zenés gyerekfoglalkozásokat, reneszánsz táncházat is magukba foglaló kísérőprogramok.
„Az idén magyar, német, francia, román, svájci és angol előadóművészek muzsikáját hallgathatták a zenekedvelők. Az európai régizene kiemelkedő alakjait köszönthettük a fellépők között, az angliai Nicholas Parle csembalóművész – aki idén a nyári egyetem tanára is volt –, valamint a franciaországi INTO THE WINDS együttes tartott fergeteges koncertet a Mikó vár udvarán” – mondja Ferencz Angéla, a Csíkszeredai Régizene Fesztivál igazgatója.
Az esemény legfőbb célja az erdélyi régizene művelése és népszerűsítése Európa-szerte. A magyar régizenészek találkozási helye, egy olyan fórum, ahol a fiatal muzsikusok kapcsolatokat építhetnek, mesterkurzuson tanulhatnak, páratlan zenei élményben lehet részük. A szervezők nagy hangsúlyt fektetnek a régi kéziratos dalgyűjtemények megszólaltatására, valamint arra, hogy meghívják a magyar régizenét játszó együtteseket is. Az egyházi zene is szorosan összekapcsolódik a régizenével, a gregorián énekek, az orgona is rendszeresen megszólal a fesztiválon.
A Csíkszeredai Régizene Fesztivál már a kezdetektől az erdélyi magyarság kiemelkedő rendezvénye. Az évtizedek alatt sikerült megőrizni az egykori közönséget, ugyanakkor az európai kitekintéssel, a színvonal emelésével, a mesterkurzusokkal és a társrendezvényekkel be tudták vonni a fiatalokat, a családosokat is. Új helyi régizene-együttesek alakultak, év közben reneszánsz táncműhely működik a városban, a helyi művészeti iskola tanárai és diákjai pedig fellépőként, oktatóként, önkéntesként vannak jelen az eseményeken.
„2022-ben találkoztunk először a MOL – Új Európa Alapítvány által meghirdetett Határtalan Nyár program kínálta pályáati lehetőséggel, amelynek nagyon örvendünk, mivel a szervezetben egy segítőkész, komoly és igényes pályáztatót ismertünk meg. Az Alapítványnak köszönhetően biztosíthattuk többek között a rangos előadók fellépési díjainak kifizetését, a résztvevők, szervezők étkeztetését, valamint az online kommunikációval foglalkozó cég költségeit is tudtuk fedezni. A pályázási folyamat egyáltalán nem okozott gondot számunkra, szívesen állunk elébe a következő évi kiírásnak is” – fogalmaz Ferencz Angéla fesztiváligazgató.