A te hangodat ismerem Alapítvány

A Te Hangodat Ismerem Alapítvány hivatásának alapja, hogy az édesanyának a beszédhangja biztonságot és erőt ad koraszülött gyermekének, segíti a gyógyulásban, erősödésben, növekedésben. Olyan szakemberekkel dolgoznak, akik kifejezetten a perinatális időszakban tudnak a zene segítségével támogatást nyújtani a családoknak.

A te hangodat ismerem perinatális zenei program 2014 januárjában indult a Semmelweis Egyetem I. Sz. (Bókay) Gyermekklinika Koraszülött-Újszülött Intenzív Osztályán. Azóta 12 további kórház Perinatális Intenzív Centruma (PIC) csatlakozott a kezdeményezéshez. A programban dolgozók olyan szakemberek, akik kifejezetten a perinatális időszakban, azaz a születés előtti és utáni időszakban segítenek a zene erejével a családoknak.

Céljuk, hogy a zene és éneklés révén támogassa az extrém koraszülöttek és beteg újszülöttek gyógyulását. Dr. Szabó Miklós vezetésével és Dr. Méder Ünőke orvosi szakirodalmi útmutatásai alapján alakították ki az énekes-zenés alkalmak módszertanát. Az integrált szülő-csecsemő konzultáció szemlélete is hozzájárult a személyre szabott énekes alkalmak megvalósításához, melyek még súlyos állapotban lévő csecsemők számára is alkalmazhatók.

Az orvosokkal és nővérekkel együttműködve folyamatosan figyelik, mi a legoptimálisabb a babák és a szülők számára. Így ma egy olyan módszer van a kezükben, amely képes a különböző állapotú és korú koraszülöttek és újszülöttek gyógyításában differenciált módon segíteni. A zene alkalmazása során figyelembe veszik a személyes igényeket, mint a hangmagasság, a tempó és a dalválasztás, amelyek minden kisgyermek esetében eltérőek lehetnek.

A programban részt vevő pedagógusok (óvónők, tanítók, tanárok, gyógypedagógusok, énektanárok, zeneterapeuták) a magyarországi köznevelési hagyományoknak megfelelő dalokkal és irodalmi szövegekkel ismertetik meg a szülőket. Rugalmasan alkalmazkodnak a családok személyes igényeihez, és gyakran olyan dalokat is énekelnek, amelyeket a család kér. A szükséges perinatális pszichológiai ismereteket az integrált szülő-csecsemő konzultáció anyagából merítik.

Az éneklés és zene révén segítenek a szülőknek érzelmeik felszínre hozatalában, ami egyrészt segíti a krízishelyzet feldolgozását, másrészt ezek a különleges percek lehetőséget adnak a szülőknek, hogy aktív jelenlétükkel támogassák gyermeküket a gyógyulásban. Ezek az élmények segítenek abban, hogy a szülők kompetensnek érezzék magukat, még a váratlan krízishelyzet ellenére is.

A program pozitív hatással van a PIC osztályokon dolgozó egészségügyi szakszemélyzetre is. Bár ők ritkán vesznek részt az éneklésben, az énekes alkalmak szemlélése aktiválja bennük az énekes emlékeket, és más minőségben kapcsolódnak az anya-gyermek egységekhez. Az énekes helyzetek segítik a szakemberek határtartását, hiszen az éneknek meghatározott dallama, ritmusa és időtartama van, ami biztonságot nyújt. A zeneterápiás alkalmak során gitárt vagy ukulelét használnak, ezzel teremtve csatornát a szülő és az újszülött gyermek között. Az érintett csecsemők 0-3 hónaposak, országos szinten 200 csecsemő és a szüleik részesülnek ellátásban.

Ismerd meg őket: https://www.atehangodatismerem.hu/