Oázisokat építeni társadalmi értelemben is a természetben lejátszódó lépésekben érdemes. A MOL – Új Európa Alapítvány 2024-ben indította el a Zöld Oázis programot, hogy a feltörő forráshoz hasonló legelső impulzust megadja a helyi közösségeknek. Hangsúlyosan nem nagyprojekteket kívánunk támogatni, hanem kis léptékű kezdeményezéseket, amelyek első pillantásra talán csak az ott élőknek fontosak. Valójában azonban mintaként szolgálnak az egész környéknek és inspirálják őket, hogy maguk is létrehozzanak hasonlót.
Tavaly 37 településen támogattunk zöldítő ötleteket. Budapesttől az aprófalvakig, Vas megyétől Szabolcsig az egész országot lefedik a helyszínek: óvodák, iskolák, parkká változó elhanyagolt közterületek, tanösvények.
Legnagyobb örömünkre a pályázók rendkívül kreatívnak bizonyultak. A projektek fotókkal is illusztrált, rövid összefoglalóit rendszeresen megosztjuk a Facebook oldalunkon, büszkék vagyunk a közösségi összefogás eredményeire.
A pályázók között szép számmal találunk óvodákat, iskolákat. A békési Tótkomlós szlovák nemzetiségi iskolája a tankertjét bővítette a segítségünkkel, a borsodi Nyékládházán őshonos növényekből ültettek tanórai szemléltetésre is alkalmas kis parkot, a Fejér megyei Pátkán pedig mezítlábas tanösvénnyel gazdagodott az óvoda. Pilisszentivánon ugyancsak az óvodában hoztak létre vertikális kertet madárodúkkal, a hevesi Demjénben az óvodások-kisiskolások közlekedésbiztonsági nevelésére használt KRESZ-parkot zöldítették ki, a fővárosi Szent Lőrinc Katolikus Általános Iskolában pedig tanösvény-korzó épült.
A másik nagy csoportot a parkok, közösségi terek jelentik. A borsodi Gömörszőlősön gyümölcsfákat telepítettek és esővízgyűjtőt készítettek, Rábapordányban az Európa Parkot újították fel, Vigántpetenden a közösségi ház udvarát és játszóterét, a baranyai Szigetváron pedig a birkózóegyesület udvarát parkosították. A Pest megyei Őrbottyánban egy faluszéli csatorna partján alakítottak ki bográcsozóhelyet és közösségi pihenőt, Zalaszentgróton a halastó mellett Mókus-tanösvényt, a Dráva-menti Szaporcán pedig a PipiTér tanösvényt bővítették.
Egy különleges kezdeményezéssel találkoztunk Gyöngyöspatán: létrehozták az Újszülöttek Erdejét, ahol a falu minden babája tiszteletére elültettek egy facsemetét. A talán legkülönlegesebb projektért Berettyóújfaluba kell utaznunk: a helyiek ún. Miyawaki-erdőt létesítettek egy városszéli csatorna partjára. A szokásosnál jóval több, négyzetméterenként átlagosan három növény ültettek el kis területen. Az egymással versengő csemeték az átlagosnál gyorsabban nőnek és ellenállóbbak lesznek, jobban bírják a nyári aszályokat.
A siker hatására 2025-re újra meghirdettük a Zöld Oázis program pályázatát.
A pályázatonként elnyerhető maximális támogatási összeg ezúttal kétmillió forintra nőtt, és a projektek megvalósítási időszaka is márciustól október végéig szabadon tervezhető.
Az idei 60 nyertes között szerepelnek teljesen új helyszínek és résztvevők, és vannak olyanok, akik az előző évben létrehozott projektjüket fejlesztik tovább – mert erre is lehetőséget nyújt a pályázat. A lényeg, hogy az elkészült munka a környezettudatosság és a fenntarthatóság üzenetét közvetítse, és közösségi használatot biztosítson.
Bízunk benne, hogy őszig további több tucat kicsiny zöld oázis alapjait rakják majd le országszerte, és egy év múlva már ezekről is hírt tudunk adni.